pixel

Засенчване и генериране на електроенергия от фотоволтаици в сгради

Solar & Carbonstoren

Solar – und Carbonstoren GmbH открива напълно нова област на приложение на фотоволтаичните системи (фотоволтаици) със SolarStoren за засенчване на сгради.

В бъдеще фирмите ще могат не само да засенчват търговски сгради чрез карбонови ламели с вградени фотоволтаични модули, но и да произвеждат собствена електроенергия.

От една страна, тази иновация насърчава декарбонизацията в строителния сектор. От друга страна, решението спомага за спестяване на енергия и разходи.

Интелигентната концепция за засенчване с едновременно генериране на енергия е разработена от Андреас Ран, специалист по строителни технологии от Хамбург. Тя е представена за първи път на Intersolar Europe, търговското изложение за соларната индустрия. Подобно на соларните покривни системи и фасадните елементи, SolarStoren са интегрирани в сградата фотоволтаични системи.

Много офис сгради с плоски покриви обаче трудно могат да използват наличните досега на пазара решения. Това е така, защото или на покривите са инсталирани строителни технологии, или сградите не могат да издържат теглото на такава покривна система. Освен това класическите фасадни фотоволтаични системи генерират по-малко енергия и често са естетически неубедителни. SolarStoren на Solar- und Carbonstoren GmbH са първото решение на пазара, което може да се монтира на всеки имот. По този начин то дава възможност на компаниите да използват съществуващите фасадни повърхности за производство на енергия. SolarStoren имат различна степен на ефективност в зависимост от използваната клетъчна технология (средно от 50 до 350 вата максимална мощност).

Solar & Carbonstoren

Андреас Ра – основател и управляващ директор на Solar- und Carbonstoren GmbH

Мощни соларни клетки върху карбонови ламели

Носещият материал на SolarStoren са карбонови ламели, които се произвеждат по специален метод. Мощни соларни клетки върху ламелите пренасят генерираната слънчева енергия в сградата чрез новоразработена система за пренос на енергия. След това тази енергия се преобразува в електричество с помощта на инвертор. В сравнение с конвенционалните ламели – като тези, направени от алуминий – карбонът е особено здрав и издръжлив.

При екстремни метеорологични условия, като буря или градушка, щорите могат да се прибират, за да се предпазят соларните клетки. Щом слънцето отново изгрее, системата автоматично се спуска и ламелите се подравняват под ъгъл 45 градуса спрямо слънцето, за да улавят оптимално неговата енергия. Специалният им дизайн предпазва фотоволтаичните елементи и улеснява поддръжката. В сравнение с конвенционалните системи за засенчване решението е особено икономично. Освен това соларните модули могат да се заменят. Това означава, че системите винаги могат да бъдат актуализирани с най-новата фотоволтаична технология.

Снимки: Solar & Carbonstoren

Може да харесате още...