pixel

България ще бъде домакин на демонстрация на плаваща вятърна централа

Eolink

Френската компания Eolink, разработваща технологии за плаващи офшорни вятърни централи, обяви началото на проекта BLOW (Black Sea Floating Offshore Wind), който има за цел да демонстрира плаваща вятърна централа с мощност 5 МВт в Черно море край бреговете на България.

Проектът е подкрепен от програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ на Европейската комисия. След подписването на споразумение за безвъзмездна помощ в края на 2022 г., 16-те партньори по проекта проведоха миналата седмица в Брюксел учредителна среща.

Очаква се 5-мегаватовият агрегат, базиран на плаващата офшорна вятърна централа на Eolink, да бъде пуснат в експлоатация до 2025 г. Той ще бъде проектиран с по-голям ротор, за да се демонстрира конкурентоспособността на плаващите офшорни вятърни турбини в райони със слаб вятър.

Агрегатът ще бъде произведен в корабостроителницата на румънската компания GSP offshore в Констанца, Румъния, и ще бъде свързан към съществуваща газова платформа, експлоатирана от българската петролна и газова компания Petroceltic. Партньори по проекта са също испанската Acciona, Турската асоциация за офшорна вятърна енергия и германската научноизследователска организация Fraunhofer Institute.

„Чрез този проект се надяваме да ускорим развитието на офшорната индустрия в региона, в който вече има проекти за вятърни централи с фиксирано дъно в Румъния“, заяви главният търговски директор на Eolink Ален Мори.

Петгодишният проект ще има бюджет от над 21 милиона евро (22,8 милиона щатски долара). Преди да се пристъпи към строителство, се предвижда извършването на инженеринг, оценка на въздействието върху околната среда и социалното въздействие.

Eolink

Пирамидалната концепция на Eolink използва четири стоманени мачти за разпределяне на напреженията, което според компанията води до постигане на конкурентно съотношение тегло-енергия и над 30% по-лека конструкция.

BLOW ще бъде второто съоръжение на Eolink след проекта France Atlantic, който трябва да бъде свързан към френската мрежа до 2024 г. Проектът за Черно море ще се стреми да постигне очаквана изравнена цена на енергията (LCOE) от 87 евро за МВтч до 2028 г. и 50 евро за МВтч след 2030 г.

Снимки: Eolink

Може да харесате още...