pixel

Целите на ЕС за климата за 2030 г. са изложени на риск

RWE Power

Въпреки всички усилия, ЕС рискува да не успее да постигне целите си за 2030 г., а разликата между амбициите и реалността няма да намалее дори и след това. Прогнозният доклад на Европейската агенция по околна среда хвърля поглед в бъдещето.

В своя прогнозен доклад за 2030 г. Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) анализира дали Европа може да постигне своите амбициозни цели в областта на климата и енергията.

Органът анализира не само текущото състояние по отношение на намаляването на емисиите, но и над 3000 национални закона, планове и стратегии. Заключението е отрезвяващо: усилията за намаляване на емисиите на парникови газове ще трябва поне да се удвоят, за да се постигнат целите за края на десетилетието.

На първо място, какво е постигнато: ЕС е намалил нетните си емисии на парникови газове, включително международната авиация, с 31% в сравнение с 1990 г. Повишаването на цените на природния газ – и следователно по-ниското потребление – е намалило емисиите с два процента само през 2022 г. Последното обаче се отнася само за сградния и промишления сектор. Емисиите от енергоснабдяването и транспорта са се увеличили през същия период.

Въпреки това, за да се постигне целта за намаляване на емисиите до 2030 г., темпото трябва да се увеличи значително във всички сектори. Бързото намаляване на емисиите е особено необходимо в пътния трафик, строителния сектор, селското стопанство, управлението на отпадъците и дребната промишленост. Освен това трябва да се намали самото потребление на енергия и да се ускори разширяването на използването на възобновяеми енергийни източници.

Всички усилия и планове, взети заедно и успешно изпълнени, ще доведат до намаляване на нетните емисии на парникови газове с 48% до 2030 г.

Това би довело до изоставане от седем процентни пункта спрямо целта на ЕС за намаляване на емисиите с 55%. Вместо 2121 тона еквивалент на CO2, през 2030 г. ЕС ще изхвърли 2429 тона – с около 300 милиона тона повече. Но това не е всичко. За периода след това разликата ще бъде още по-голяма, се посочва в доклада.

Авторите подчертават, че времето за вграждане на правилните решения и технологии е много ограничено. До 2050 г. ще трябва да се положат много по-големи усилия, особено в транспорта и селското стопанство, тъй като досега тези сектори са постигнали твърде малко.

Страните членки имат срок до средата на 2024 г. да преразгледат националните си планове за намаляване на емисиите. Затова амбициите в тези планове, заедно с мерките, приети на равнище ЕС, са от решаващо значение.

Снимка: RWE Power

Може да харесате още...