Цените на газа и санкциите заплашват германската икономика
Атаката на Русия повишава цените на газа. Това може да подхрани инфлацията и да предизвика хаос в икономиката не само на Германия, но и световната. Проблеми носят и санкциите.
Икономическите отношения между Германия и Русия всъщност не са особено силно изразени. От 2011 г. насам почти половината от първоначалните 6300 компании с германски капитал са се оттеглили от руския пазар. Германия е изнесла стоки и услуги на стойност 26 милиарда евро за Русия през 2021 г., което е само 1,9% от общия износ. Вносът е 33 милиарда евро или 2,7% от общия внос.
Зависимостта в енергийния сектор обаче представлява заплаха за икономическото развитие в Германия. Наложените и планирани санкциите от ЕС вероятно също ще влошат икономическите перспективи.
Повишаване цените на газа: най-голямата опасност
Повишаващите се цени на газа, които вече са твърде високи, заплашват да подхранят допълнително инфлацията. Според симулативно изчисление на Германския икономически институт (IW) инфлацията може да достигне до 6,1% през тази година и до 5% през следващата.
За кратко цените на газа скочиха до 30% в четвъртък. Изчислението на IW се основава на постоянно увеличение на цените на газа с 50%. За да се стигне до такова голямо увеличение, би трябвало да има значителни ограничения на доставките.
В момента всичко това все още не може да се предвиди. Руската газова компания „Газпром“ заяви, че запазва износа си на газ през Украйна за Европа. Но дори и без сериозни ограничения за доставките на газ, цените пак ще се повишат.
През януари федералното правителство все още предполагаше инфлация от 3,3%. Ако цената на газа остане на високото ниво от четвъртото тримесечие на 2021 г., изчисленията на IW водят до инфлация от 4,3% през тази година и 4,5% през следващата година.
Германия получава 55% от своя природен газ от Русия. Министърът на икономиката Хабек подчерта, че има достатъчно газ за настоящата зима. За следващата зима са предприети допълнителни мерки за изграждане на газов резерв.
Въпреки това не е ясно дали след това действително няма да има недостиг на газ. Алтернативи като втечнен газ не са налични в краткосрочен план.
Цените на газа вероятно също ще окажат влияние върху цялостното икономическо развитие. IW предполага, че поради повишението на цените БВП ще падне, а общите икономически щети ще бъдат около 70 милиарда евро.
Санкции: малкото, но важни зависимости са проблем
След като Русия нахлу в Украйна, ЕС обяви, че значително ще разшири санкциите си. Мерките засягат не само получателя, но и изпращача, последиците обаче трябва да са поносими. Досега санкционираните руски банки почти не са представлявали проблем за западните финансови центрове. Ограниченията обаче ще бъдат значително разширени.
Брюксел нареди да бъде спряна цялата търговия с окупираните територии в Източна Украйна. За западните икономики това е от малко значение, нито вносът, нито износът там са важни.
Ако търговията с Русия обаче бъде ограничена, ще бъдат засегнати повече компании. Но за икономиката като цяло ограничението едва ли би имало значение, както показват изчисленията на Института за световна икономика в Кил (IfW), публикувани в сряда.