Индустрията се обединява, за да насърчи обновяването на сгради и енергийната ефективност в Централна и Източна Европа
Две трети от 43,6 милиона жилища в едно- и многофамилни къщи в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) са по-стари от 30 години (построени преди 1989 г., според EU Building Stock Observatory) и са до голяма степен неефективни. Гражданите и обществата са засегнати от високите сметки за енергия, ниския комфорт на живот, сериозното замърсяване на въздуха и зависимостта от изкопаеми горива над средното за ЕС.
За да помогнат за справяне с тези належащи проблеми, лидерите в сектора на обновяването на сгради Daikin, Danfoss, Knauf Insulation, Rockwool, Saint-Gobain, Signify и Velux подписаха меморандум на Форума за енергийна ефективност в Централна и Източна Европа (C4E Forum) в Словакия. Те се ангажират да работят заедно и да предприемат систематични и ефективни стъпки за подобряване нивото на реконструкцията на сградите и енергийната ефективност в обществените политически дискусии в страните от Централна и Източна Европа.
Участващите компании имат повече от 42 хиляди служители и 100 производствени съоръжения в Централна и Източна Европа. Те възнамеряват да се съсредоточат върху систематично и ефективно участие в дебатите за национална обществена политика и да превърнат обновяването на сградите в своя приоритетна тема. Гражданите и институциите се нуждаят правителствата да приемат публични политики, които да им помогнат да преодолеят редица пречки пред обновяването на сградите и да допринесат за общата цел – чист въздух, обществено здраве, енергийна сигурност и декарбонизация. Реновирането на сградите може да осигури по-здравословни, по-ефективни и по-евтини за поддръжка сгради, както и по-чист въздух и подобрена енергийна сигурност на страните от Централна и Източна Европа. Освен това модернизацията на сгради вече осигурява стотици хиляди работни места в региона на Централна и Източна Европа.
Индустрията подкрепя тези твърдения чрез експертни проучвания: само изолирането на жилищни сгради може да спести средно 44% от крайната консумация на енергия и 46% природен газ според Buildings Performance Institute Europe. EuroWindoor установи, че смяната на прозорците може да доведе до потенциално допълнително спестяване на енергия до 15% от общите нужди за отопление. Healthy Homes Barometer 2022 показа, че един на всеки трима европейци е засегнат от поне един от рисковете за качество на живот в помещенията, като влага и мухъл, тъмнина, студ или излишен шум. Термопомпите имат потенциала да спестят над 600 милиона тона CO2 емисии в европейския сграден фонд, според модела EPEE HFC Outlook, изготвен от Gluckman Consulting. Ecofys изчислява, че техническите сградни системи, които включват измерване, регулиране на температурата и балансиране на инсталации за отопление, охлаждане и топла вода, имат потенциала да генерират спестявания на енергия до 30%. И накрая, превключването на цялото осветление към светодиодно може да намали годишните емисии с 19 милиона тона CO2 и разходите за енергия с 16,4 милиарда евро в страните от Централна и Източна Европа, както е очертано от модела за преобразуване на Green Switch.
Бизнес лидерите от региона се ангажират да популяризират обновяването на сградите и енергийната ефективност, като предоставят необходимите лични и финансови ресурси за създаване и поддържане на национални асоциации с експертен опит, които да се включат ефективно в публични дебати.
Компаниите също се стремят да използват своя опит и знания, като канят други фирми, неправителствени, академични и обществени институции да си сътрудничат и да подкрепят национални и регионални инициативи, които се застъпват за обновяване на сгради и енергийна ефективност. Сътрудничеството ще се фокусира върху политики за енергийна ефективност, програми за обновяване и други свързани аспекти в страните от Централна и Източна Европа, включително Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, България, Сърбия, Хърватия, Словения и други.
Цитати на подписалите меморандума
Daikin, Таня Банай, генерален мениджър на стратегическо бизнес звено Commercial за ЦИЕ: „Ускоряването на растежа на термопомпите е от съществено значение за намаляване зависимостта от изкопаемите горива. Всеки тип термопомпа осигурява значителни предимства по отношение на енергийната ефективност и намаляването на емисиите на CO2 в сравнение с газовия котел. За постигане на декарбонизиран сграден фонд в Европейския съюз до 2050 г. ще е необходима широка гама от термопомпи, включително достъпни модели въздух-въздух, особено в страните от Централна и Източна Европа.“
Danfoss, Адам Йеджейчак, регионален президент за Източна Европа: „Наблюдаваме едностранен подход, фокусиран единствено върху доставката на енергия, а не достатъчно върху търсенето. Ако не ограничим търсенето си на енергия, изграждането на възобновяеми енергийни източници дори няма да бъде достатъчно. Ние просто няма да имаме достатъчно зелена енергия, за да отговорим на нуждите на нарастващото население. Технологията е налична и решенията за енергийна ефективност могат да се използват днес във всички сектори, по-специално в строителния сектор. Ако не действаме сега, за да отговорим на нарастващото търсене на енергия, ще бъде изключително трудно и по-скъпо да постигнем целта на Парижкото споразумение да останем под 1,5 градуса затопляне.“
Knauf Insulation, Радек Бедрна, управляващ директор, Източна Европа и Близкия изток: „Централна и Източна Европа е домът на пет от седем държави в ЕС с най-висок потенциал за икономия на газ в резултат от изолирането на жилищни сгради. Над 50% газ може да бъде спестен в Румъния, България, Чехия, Словакия и Унгария. Собствениците на сгради се нуждаят от стабилни, дългосрочни и мотивиращи правителствени програми за стимулиране на обновяването.“
Rockwool, Анджей Киелар, управляващ директор, Централна и Източна Европа: „Всички се нуждаем от по-малко енергия. Повечето сгради в страните от Централна и Източна Европа не отговарят на никакви стандарти за енергийна ефективност. Няма друг начин това да се промени освен чрез масова термомодернизация на сградите. Не можем да очакваме да се случи чудо, трябва да се предприеме последователен план за действие във всички страни и ефективни, дългосрочни програми за финансова подкрепа, които го подкрепят. Тогава ще подобрим жизнения стандарт на гражданите на Централна и Източна Европа и на целите държави, ще намалим енергийната бедност, ще се погрижим за климата, икономическото развитие и енергийната сигурност. Има толкова много положителни и очевидни резултати, но и все още твърде много бариери пред топлинната модернизация.“
Saint-Gobain, Томаш Росак, главен изпълнителен директор, Източна Европа: „Сградите и тяхната конструкция представляват близо 40% от емисиите на CO2 и 35% от отпадъците се произвеждат от строителната индустрия в Европейския съюз. SAINT-GOBAIN показва, че е възможно да променим това чрез инвестиране в проекти и технологии, които намаляват въздействието на нашите операции, разработване на иновативни решения, които допринасят за енергийната ефективност на сградите, въвеждане на нови технологии за рециклиране и замяна на основните суровини с рециклирани нечий.“
Signify, Еран Гьорген, главен изпълнителен директор, Европа Изток: „Докато енергийният преход се ускорява и ние се стремим да електрифицираме транспорта и отоплението на дома, усилията за намаляване на съществуващото потребление на електроенергия трябва да бъдат приоритет. Осветлението е една от областите, в които можем значително да подобрим енергийната ефективност с относително малко разходи и усилия, без да загубим безопасни и добре осветени градски пространства. Енергоспестяващото LED осветление значително намалява оперативните разходи, широко достъпно е, издържа по-дълго и е по-екологично от традиционния си конвенционален аналог.“
Velux, Кристиан Месарош, старши вицепрезидент, регион Централна и Източна Европа: „Последните проучвания показват, че петдесет милиона европейски домакинства живеят в енергийна бедност и един на всеки трима европейци е засегнат от поне един от рисковете за качество на живот в помещенията, като влага и мухъл, тъмнина, студ или излишен шум.
Освен това все още сме изправени пред климатични и енергийни кризи и има спешна нужда от устойчиви и достъпни сгради, за да могат хората да преуспяват на работа, в училище и у дома. Не става въпрос само за правителствата, но и частните компании трябва да бъдат част от решенията. Всички ние трябва да променим начина, по който гледаме на сградите днес – преминавайки отвъд енергийните характеристики към климата, околната среда и здравето.“
Научете повече за инициативите на Daikin.
Снимка: Daikin Central Europe