pixel

Как компаниите оценяват икономическите перспективи на зеления водород

Capgemini

Ново проучване показва, че 62% от компаниите в енергоемките отрасли обмислят да преминат към водород, произведен с ниски емисии на CO2. Според публикация на изследователския институт Capgemini, озаглавена „Нисковъглероден водород – път към по-зелено бъдеще“, дружествата в областта на енергетиката и комуналните услуги очакват до 2050 г. средно 18% от общото крайно потребление на енергия да бъде покрито с екологично чист водород. По веригата на стойността на водорода те инвестират по-специално в развитието на инфраструктура за водород в икономични електролизери и горивни клетки.

Гидо Вендт, ръководител на отдел „Енергетика и комунални услуги“ в Capgemini Invent в Германия, обяснява в отговор на въпрос на Renewable energies за настоящите разходи за производство на екологичен водород: „Понастоящем производството на екологичен водород чрез електролиза, базирана на възобновяема енергия, струва от пет до шест щатски долара на килограм. Това е два до три пъти по-скъпо от производството на водород, базирано на енергия от изкопаеми горива. Производствените разходи се определят по-специално от три фактора: енергийните разходи за експлоатация на електролизерите, цената на електролизерите и степента на тяхното използване – в резултат на непостоянството на възобновяемите енергийни източници.“ Според Вендт най-важните лостове за намаляване на разходите за производство на екологичен водород анкетираните виждат в по-добрите електролизери и в производството на водород в обектите за производство на енергия от възобновяеми източници (63%), както и в намаляването на разходите за възобновяеми енергийни източници.

Capgemini

Неведнъж е казвано, че Н2 ще повиши цената на енергията поради загубите при преобразуване. Вендт има диференцирано виждане по темата: „Енергийната ефективност подкрепя това предположение. Икономическата ефективност, а оттам и развитието на цените на енергията обаче зависят от много променливи: Как се развиват цените на световния пазар за изкопаеми горива, какви са разходите за H2 инфраструктура и колко бързо напредваме с разширяването на възобновяемите енергийни източници? Какви са регулаторните изисквания и субсидиите на национално и европейско равнище и какво е въздействието на насърчаването на зелената икономика в САЩ върху цените на световния пазар?“ Поради тези многобройни фактори от днешна гледна точка е невъзможно да се направи сериозна оценка.

Намаляване на зависимостта с H2

Според проучването на изследователския институт Capgemini мнозинството от анкетираните компании смятат, че благоприятният за климата водород ще им помогне да постигнат целите си за намаляване на емисиите и устойчивост в дългосрочен план. 63% от компаниите в областта на енергетиката и комуналните услуги смятат, че водородът, произведен с ниски емисии на CO2, е от решаващо значение за декарбонизацията на икономиката. 62% смятат, че щадящият климата водород може да помогне на държавите да намалят зависимостта си от изкопаеми горива и да насърчат енергийната си независимост. Анкетираните оценяват неговия дял във водородната смес за 2050 г. на до 55%.

64% от енергийните и комуналните компании планират да инвестират в щадящ климата водород до 2030 г.; почти всички искат да направят това до 2050 г. Те инвестират основно в транспорта и разпространението на водорода като енергиен носител (53%), в неговото производство (52%) и в научноизследователска и развойна дейност (45%).

Търсенето на водород се е увеличило с повече от 10% през последните три години в различните сектори и държави. Компаниите очакват по-нататъшен растеж, особено в класическите области на приложение на водорода: 94% от нефтените рафинерии очакват значително увеличение на търсенето до 2030 г., както и 83% от компаниите за химикали и торове.

Снимки: Enertrag

Може да харесате още...