pixel

Първата пратка от оборудването за АЕЦ „Белене“ вече е в България

Първата пратка от оборудването за АЕЦ „Белене“ вече е в България. То се намира на пристанището в Белене и очаква да бъде освободено от митническите власти. До края на август България ще е получила цялото оборудване, изработено по проекта „Белене“. Това каза пред БТВ служебният министър на енергетиката Николай Павлов.

По Великден се очаква антирекорд в потреблението на електроенергия у нас, каза Павлов в коментар дали България има нужда от нови мощности. Тогава се очаква товарът в електроенергийната ни система да падне под 3000 MW, при отчетените 8000-8100 MW през януари. В момента системата също е в излишък.

Служебният министър на енергетиката коментира и предстоящото поскъпване на природния газ от 1 април. Той посочи, че сега увеличението на цената щеше да е с 20,06%, ако за първото тримесечие на тази година беше одобрено (от КЕВР – б.а.) исканото от „Булгаргаз“ поскъпване от 13,44%. КЕВР обаче одобри поскъпване от порядъка на 5%. От това според министър Павлов „Булгаргаз“ е загубил 40 млн. лв. от януари до март. Освен това той отбеляза, че през второто тримесечие на държавната газова компания ще са й необходими допълнителни 110 млн. лв., за да нагнети 300 млн. куб. м синьо гориво в газохранилището в Чирен.

Ако КЕВР не удовлетвори искането на „Булгаргаз“, това ще постави компанията в изключително тежко положение, коментира още Николай Павлов. Той допълни, че дори при ръст на цената с 29,7 на сто, тя пак ще няма да стигне нивото си от 405 лв. за 1000 куб. м, на което е била през второто тримесечие на 2016 г. Към настоящия момент имаме най-добрата цена в региона, дори в сравнение с най-ликвдините газови хъбове, посочи още министърът.

Той съобщи, че след направен анализ на финансовото състояние на държавните енергийни компании и предприетите мерки са постигнати резултати, оценяващи се на 130 млн. лв. до момента. 40 млн. лв. просрочени задължения са били събрани от топлофикациите в София, Перник, Русе, Сливен, Плевен и Бургас. Освен това са събрани просрочени концесионни такси и са усвоени гаранции. 55 млн. лв. са спестени при покупката на емисии от ТЕЦ „Марица Изток 2“, благодарение на новия пазарен метод на закупуването им, който е приложен, посочи още Николай Павлов. Мерките, свързани с високата вътрешнофирмена задлъжнялост в държавната енергетика са дали ефект в рамките на 15 млн. лв., стана ясно още от думите му. Прегледът на обществените поръчки в Министерството на енергетиката не е показал сериозни нарушения.

publics.bg

Може да харесате още...