pixel

Бъдещето принадлежи на енергоспестяващите продукти

Разговор с управителя на Wilo-България, г-н Димитър Марковски

Г-н Марковски, в сферата на отоплителната и климатизационната техника Wilo е безспорен лидер. Къде е мястото на българската фирма в международната компания Wilo, обединяваща 70 дъщерни дружества в целия свят?
Концернът Wilo е основан през 1872 г. в Дортмунд от Вилхелм Оплендер – названието му е комбинация от двете имена на неговия създател. До 12 януари т.г. той беше семейна фирма. На този ден Йохан Оплендер създаде фондация, която реално притежава Wilo, с което бе даден ясен знак, че фамилията няма идея да продава бизнеса си.

Wilo е сред водещите световни производители на помпи и помпени системи за отопление, охлаждане, климатизация, водоснабдяване, както и за събиране и отвеждане на отпадни води. Компанията има представителства по целия свят и дава заетост на приблизително 6000 служители. През 2009 г. оборотът на фирмата е 926 милиона евро.

Първата дъщерна фирма, която Wilo прави извън Германия, е в Гърция – в началото на 70-те години на миналия век. Философията на компанията е дъщерните й фирми да отговарят за всичко, свързано с бизнеса на Wilo в съответната държава. В началото на 2010 г. беше решено Wilo-България да отговаря за дейността на фирмата и в Република Македония.

За всеки голям международен концерн нашата страна е малък пазар. Но ние сме част от Европа, а Европа е много сериозен регион за групата Wilo.

Логото Wilo стои върху помпи и помпени системи с широк спектър на приложение – в строителството, в комуналния сектор, в индустрията, в бита. Означава ли това, че сте извън конкуренция?
Wilo е един от най-големите производители на помпи в света и като такъв е и лидер в иновациите. Не случайно девизът ни е “Pumpen Intelligenz”, т.е. в основата на нашата дейност са немските традиции, немският инженеринг. 2011 година ще премине под знака на високоефективните технологии. Конкретните цели за пестене на енергия и същевременно за намаляване на емисиите от СО2, изключително строгите гранични стойности за енергийната ефективност на помпите, налагани от Евросъюза – това е базата, върху която се гради новата кампания на Wilo-продуктите. Ако проследим хронологията, ще видим как иновациите на Wilo определят цели насоки в развитието на помпената техника.

Още през 2001 г. помпите Wilo-Stratos наложиха стандарт – от тогава те са отправна точка при определянето на клас А за енергийна ефективност на помпите за отопление. Всички единични модели от серията, която постоянно се допълва и оптимизира, вече изпълняват изискванията на бъдещето. Благодарение на широкия диапазон за допустима температура на флуида от -10 до +110 градуса по Целзий те са изключително подходящи не само за отоплителни системи, но също и за системи за охлаждане и климатизация. Работят безшумно и заемат малко място.

Интегрираната настройка за режим “Автопилот” автоматично понижава консумацията на ток през нощта.

Високоефективната помпа Wilo-Stratos PICO за еднофамилни и двуфамилни къщи, представена през 2009 г., е особено успешна. В сравнение с нерегулираните помпи за отопление тя постига годишна икономия на електроенергия до 90 % – благодарение на новоразработен помпен мотор с “3-ватова технология”. Новият модел потребява само половината от тока, допустим съгласно най-добрия в момента клас за енергийна ефективност А. Wilo-Stratos PICO все още няма аналог в света. Според изследванията на Europumps Commitments още през първата година от експлоатацията си тя възвръща направената за нея инвестиция.

Спестете до 105.49 лв. годишно от електроенергия с помпа Wilo-Stratos PICO” – илюстрира разхода на електроуредите у дома, съпоставяйки ги с потреблението на стандартна помпа за отопление и с Wilo-Stratos PICO

Из цяла Европа, в хиляди проекти за ново строителство или за модернизация вече се използват помпи Wilo, които отговарят на изискванията, влизащи в сила чак през 2015 г.: в едно- и многофамилни къщи, хотели, обществени сгради, индустриални предприятия. Така високоефективните помпи с марка Wilo още днес имат значителен принос в икономията на електроенергия при системи за отопление и климатизация. Иновативният стил на работа, разбира се, ни дава пазарни предимства.

Първата в света децентрализирана помпена система Wilo-Geniax е още едно основание развитието на концерна да бъде дефинирано като история на успеха…

Wilo-Geniax

Wilo-Geniax е система, която замества термостатните вентили на радиаторите и циркулационната помпа в избеното помещение. Вместо тях директно в отоплителните тела се монтират миниатюрни помпи, които осигуряват топла вода само при необходимост. Един централен сървър регулира топлогенератора и помпите и адаптира температурата на водния поток към действителната потребност от топлина. Индивидуалните интервали и температурите на отопление се задават от стайни уреди за настройка, което наред с икономията на eлектроенергия означава и по-голям комфорт. Wilo-Geniax спестява средно 20 % енергия в сгради с централно отопление. Действително иновативна разработка! До момента се предлага основно на немския пазар, тъй като колегите искат да оптимизират всички етапи както в проектирането, така и в изпълнението й, преди да я лансират в целия свят.

Високоефективните Wilo-помпи изпълняват максимално всички важни изисквания на жилищното строителство. Би трябвало да се радват на добър прием и у нас?
Имам партньор, който преди време каза “Тъкмо научихме българина да си купува по-скъпите и качествени стоки и дойде кризата”. Наистина до 2008 г. имаше тенденция хората да търсят не най-евтиното решение, а онова, което би им гарантирало по-малко разходи впоследствие. За съжаление, трудно успяваме да убедим клиентите си на българския пазар. И не защото крайният потребител у нас е технически необразован – напротив. В други европейски страни много рядко хората знаят каква помпа е поставена в отоплителната инсталация в дома им или в сондажа, откъдето черпят вода за поливане.

В момента провеждаме сериозна кампания, свързана с високоефективните помпи и с икономията на електроенергия, която те биха донесли. Физически е невъзможно да обхванем сегмента на масовия потребител, затова поддържаме директни контакти с проектанти и инсталатори. Те са хората, свързани с нас и с отоплителния бранш. Те могат да разяснят на крайния клиент печалбите и загубите при един или друг избор и, следователно, да аргументират идеята за икономия на енергия.

Стремим се да подпомогнем тяхната дейност с необходимите софтуери, каталози и техническа документация. Организираме редовно обучения с инсталаторите, наречени Wilo Brain. Бихме искали да работим по-активно и с Националния инсталационен съюз. Ролята на аналогичната браншова организация в Германия е да обучава и да дава съответния лиценз на всеки инсталатор. Тук твърде много хора се занимават с отоплителни инсталации в свободното си време. Инсталаторът не поема никакви гаранции към крайния клиент за изпълнението на цялостната система – когато говорим за еднофамилни и двуфамилни къщи. Не рядко при тези обекти проектът за отопление…просто липсва.

Нашата цел е крайният клиент да бъде защитен, т.е. онова, за което плаща, да бъде изпълнено качествено от хора грамотни и можещи!

Изключително строгите изисквания на Евросъюза за енергийната ефективност ще наложат използването само на най-икономичните помпи. Но в момента все още се предлагат технически остарели модели със сух ротор, както и нерегулирани помпи с мокър ротор. Как ще гарантирате безпроблемен пласмент на асортимента си?
Влизането в сила на Регламент за циркулационните помпи в рамките на Европейската директива за екологичен дизайн ще доведе до големи промени преди всичко на пазара за помпи с мокър ротор. Защото в много държави на ЕС досега се използваха главно нерегулирани модели с неоправдано високо потребление на електрическа енергия. В Директивата за екологичен дизайн са заложени строги изисквания към енергийната ефективност на помпите с мокър ротор, които ще влизат в сила на три етапа: от януари 2013 г.; от август 2015 г. и от 2020 г.

Според Европейската комисия при достигане на третия етап от въвеждането на Регламента през 2020 г. ще бъде възможна икономия в размер на около половината от потреблението на ток от помпи с мокър ротор в Европа. Става въпрос за 23 милиарда киловатчаса ток годишно, равняващи се на производството на 6 средноголеми въглищни електроцентрали. Това отговаря на намаляване на вредните емисии СО2 с около 11 милиона тона годишно – и то само в Европа.
Стопирането на остарелите модели и замяната им с най-новите поколения помпи спестява не само емисии, а и пари в брой: всяка година с 4 милиарда евро по-нисък разход за електроенергия – по 8 евро за всеки жител на нашия континент.

Основните последствия от новите изисквания ще бъдат поети от производителите на помпи за отопление, тъй като тяхна е отговорността да снабдяват европейския пазар с енергийноефективни продукти. Wilo, заедно с пласментните си партньори, ще гарантира безпроблемен преход на асортимента си и при трите етапа на въвеждане.

В обсега на Директивата за продукти, свързани с енергопотреблението, попадат и електромоторите на помпите със сух ротор – регламентът за тях влиза в сила даже преди този за помпите с мокър ротор.  Как ще реагира пазарът на този удвоен натиск?
Преходът тук ще се извърши също на три етапа: от юни 2011 г.; от януари 2015 г. и от януари 2017 г. Регламентът на ЕС се отнася и за агрегатите , вградени в помпите със сух ротор за отопление и климатизация, както и за водоснабдяване, повишаване на налягането и отвеждане на отпадните води.

Наистина в момента все още се предлагат неефективни помпи със сух ротор, както и нерегулирани помпи с мокър ротор. Но от 16 юни 2011-а (за помпите със сух ротор) и от 1 януари 2013-а (за помпите с мокър ротор) това няма да бъде възможно.

Специализираните фирми за санитарна техника, отопление и климатизация още отсега се занимават с най-енергоикономичните варианти на актуалните артикули, предлагани за продажба – визирам пазарите в Германия, където стандартните малки и големи циркулатори са много нисък процент от общия търговски оборот. Концентрацията е върху енергоспестяващите модели, затова на този предварителен етап там би могъл да се получи недостиг в асортимента.

У нас съотношението е обърнато: 90-95 % за масовия и по-евтин тип помпи и 5% за високоефективния инженерингов продукт, който действително си струва. Надяваме се да пресечем тази тенденция чрез разумен баланс между техническите параметри и цената, чрез ежегодни промоции, чрез образователни програми и уеб-страници. Отговаряме on line на всякакви въпроси за избора на наши помпи, за монтажа и експлоатацията им.

Промоцията “Стара за нова Wilo-помпа” е част от маркетинговата ни кампания. Дори преждевременната подмяна на нерегулираната помпа се изплаща многократно и то много бързо. А самият акт на замяната е свързан с невисок разход – както при големите търговски обекти, така и при едно- и двуфамилните къщи.

Там, където използването на Wilo-помпи е свързано с крупни инвестиции, може да помогне услугата LCC-Check (проверка на експлоатационните разходи). На адрес lcc-check.wilo.com може да се направи сравнение колко ток потребяват старите и новите модели помпи на Wilo. По принцип става ясно, че икономиите от електричество водят до бърза “амортизация” на допълнителните разходи.

Стъпка по стъпка се опитваме да стигнем до съзнанието на крайния клиент. Идеята е в българския бит да навлязат по-сериозно алтернативните източници на енергия – соларни и геотермални системи в комбинация с най-новите модели Wilo-помпи.

Това е дълъг процес, а вие трябва да печелите днес…

2010-а година беше преломна в Западна Европа, а у нас свиването на потреблението продължава. Бавят се инфраструктурни проекти, енегоспестяващи програми като масовото саниране на сгради, в което влиза и подмяната на отоплителните инсталации. Но това е пътят! Обмислената и последователна държавна политика би гарантирала успех и на нашите усилия. Опасявам се, че нормите, налагани от Евросъюза, ще доведат до изграждане на вторичен пазар – нелегален внос на малки и големи циркулатори от Сърбия, от Македония, от Турция, където ограниченията на Директивата за екологичен дизайн няма да бъдат в сила.

Освен с конструктивните различия на изделията тези два “потока” ще се разминат и в друго. За всеки свой продукт групата Wilo предлага световна гаранция – услугата sales back. Купувайки евтина стока с неясен произход, българският клиент се лишава от правото си на адекватно сервизно обслужване.

Ние като дъщерна фирма развиваме и сервизна дейност. Само за техниката, влагана в сградно строителство, работят 19 сервизни центрове, които са наши партньори. Политиката ни е всеки проблем на крайния потребител да се решава максимално бързо. Доказано е, че 50 % от всички спешни случаи могат да бъдат избегнати с добра поддръжка.
И още: за всеки оригинален продукт с логото Wilo ние плащаме такса за рекултивация. Което означава, че след времето за експлоатация на дадена помпа тя ще бъде преработена, а природата – пощадена, каквато е повелята на новите нормативни документи.

Нерегламентираният внос, естествено, се самоосвобождава от екотакси.

Що се отнася до битката с кризата, шансът ни е в модерното мислене на мениджърските екипи на фирми в хранителната и машиностроителната промишленост, стъкларството, фармацията. Първите зелени сгради в България, смея да твърдя, са многоетажните офисцентрове на “Софарма” до КАТ. С отоплителните и климатичните си инсталации, с енергоспестяващите системи, с фасадните панели – все неща, за които бях чувал само в Германия. Поле за изява имаме! Очаквам най-сетне да се случат инвестициите във водния сектор, за които все говорим в бъдеще време. Но още сме далече дори от ангажиментите, поети към ЕС, свързани с пречиствателните станции за отпадни води.

Успехът не е въпрос на късмет, а на избор. Вашият е?
Работа.

Може да харесате още...